Close

Fuel Oil ve Fuel Oil 4

Kalorifer yakıtı, diğer adıyla Fuel oil nedir? Fuel oil’in özellikleri nelerdir?

Rengi koyu, yapısal olarak da az akışkan şeklinde olan fuel oil bir petrol çeşididir. Hem elektrik hem ısı hem de buharın tercih edildiği sistemlerinde yakıt olarak tercih edilen Fuel Oil, aklınıza gelebilecek her çeşit endüstriyel fabrika, tesis ve yapıda karşınıza çıkabilir. Fuel oil kullanımı ile pek çok kolaylık da sağlar. Mesela pompalanması basit yapılır, kolay bir şekilde yanar. Ekonomik olarak da tasarruflu olur.

FUEL OİL’İN ÖZELLİKLERİ NEDİR?

 • İnce bir yapıya sahip olan fuel oilin içeriğindeki kükürt oranı diğer yakıt türlerine göre düşüktür.
 • Aynı zamanda doğa dostu da diyebileceğimiz fuel oil, kömüre nazaran havayı daha az kirletir.
 • Gemilerde yakıt olarak da tercih edilen fuel oil; burada ana makine, jeneratör ve kazan noktalarında kullanılır. Bu yakıtın ilk etapta ısıtılması, arıtılması ve filtreden geçirilmesi gerekmektedir.
 • Ayrıca yakıt olarak kullanılan bu maddelerin ISO 8217 standartlarına göre ayrıştırılması yapılmalıdır.
 • Fuel oilin en önemli özelliklerinden birisi, kullanılan tesisat içerisinde mevsime bağlı olarak arzu edilen viskoziteye ayarlanabilmesidir.
 • Yakıt asıl olarak kuvvet ve buhar üretiminde, binalardaki kalorifer sistemlerinde ve endüstri fırınlarında kullanılır.
 • Yakıtın sabit bir ısı değeri Bu değer katı yapıdaki yakıtlardan fazladır.
 • Kolay bir şekilde yanan fuel oil aynı zamanda yüksek bir performans sağlar.
 • Ortamda gerekli olan ısı ihtiyacını devamlı olarak ölçüp ayarlamasını yapar.
 • Fuel oilin otomatik kontrol seçeneği mevcuttur.
 • Yakıtın kullanımdaki işletme masrafları düşük miktarlardadır.
 • Fuel oil depolama hacminin az olması ile de ön plana çıkar.
 • Kullanıldığı alanda toz, duman, is vb. olumsuz etkiler göstermez. Bu özellikleri sebebiyle de sağlık açısından tercih edilebilen bir yakıt türüdür.
 • Yakıtın nakliye açısından taşınması kolaydır, dolayısıyla bu süreçlerde masrafı da ucuz olur.
 • Pek çok uygulamanın performansını artırır, verim ve kalite sağlar.
 • Fuel oilin yakıldığı yerde, dumanının çıkarıldığı bacasında karbon dioksit, su-buharı, kükürt dioksit ve azot gazlarına rastlanır.

fuel oil 4

Fuel oil 4 ve özellikleri

Akaryakıt türlerinden biri olan kalorifer yakıtı Fuel oil 4 nedir? Fuel oilin diğer yakıt çeşitlerine göre farklılıkları nelerdir?

Daha çok kalorifer yakıtı adıyla duyup bildiğimiz, asıl adı Fuel oil 4 olarak bu yakıt çeşidi, diğer alternatiflerinden Fuel oil 6’ya nazaran yapı olarak daha ince bir kıvamda bulunur. İçerisindeki kükürt oranı da diğer yakıt çeşitlerine bakıldığında daha düşüktür. Enerji olarak elektirik, ısı ya da buhar gereksinimi duyan aklınıza gelebilecek tüm endüstriyel ve sosyal kurumlarda, evlerde kullanılabilen fuel oil 4, sıklıkla tercih edilir. Bu yakıtın viskozite değeri en fazla SSU 50 C’de 250, içerisindeki kükürt ornı ise en fazla %1,5 olarak biliniyor.

NEDEN FUEL OİL 4 KULLANMALISINIZ?

Kalorifer yakıtı olarak bildiğimz Fuel oil 4 ve diğer çeşitleri, özel geliştirilmiştir. Bunun sebebi ise Fuel oil 4‘ün donmasını engelleyen özel atıkları sebebiyle çok düşük sıcaklıkta bile akışkan yapısını koruyabiliyor olmasıdır. Eğer akaryakıt olarak kullanılan yakıt türü beklediği depoda donarsa, bu durum brülör memelerini tıkayıp kapatır. Tıkanma olayı da işletmede olası bir yaşanacak iş ve zaman kaybını engeller. Çünkü düşük sıcaklıkta meydana gelen kristalleşme, filtre tıkanmalarını önler. Soğuk havalarda, kış mevsiminde vs. tamiratla uğraşmazsınız. Aynı zamanda nakliye aşamasında taşındığı tankın içerisinde de donuk halde bulunması, kaybolan yakıt miktarını en aza indirger.

İş, ofis ya da ev gibi yaşam alanlarında ısınma amacıyla kalorifer kullanan bireyler, pek çok kolaylığı da yaşama imkanı buluyor. Petrolden elde edilen Fuel oil 4, öncelikle ekonomik olması sebebiyle bireylerin ısınmak için tercihlerinde ilk sırada yer alıyor. Özel bir yakıt türü olan Fuel oil 4’ün bir diğer önemli özelliği ise kükürt oranının içerisinde, diğerlerine göre çok daha az bulunmasıdır. Bu durum da fuel oil 4‘e geniş bir kullanım alanı açar. Toplu konutlarda, hastane ve adliyelerde, sosyal tesis ve büyük kurumlarda, okul ve üniversitelerde ısınmak için kalorifer ve dolayısıyla da fuel oil 4 kullanılır. Özellikle de soğuk bölgelerde, kış mevsiminin ser geçtiği yerlerde sıklıkla tercih edilir.