Close
TOPTAN AKARYAKIT

TOPTAN AKARYAKIT

Günümüzde çeşitli akaryakıt türlerinin meydana getirdiği büyük bir sektör mevcut. Peki, toptan akaryakıt satın almak mümkün müdür? Akaryakıt türleri, toptan akaryakıt alma işlemlerine dair her ayrıntı bu yazıda…

Akaryakıt tüketimi büyük olan ve buna bağlı olarak satın alması da  yüklü bir miktarı bulan şirketler, akaryakıt ihtiyaçlarını sıradan istasyonlardan gerçekleştirememektedir. Bu noktadaki büyük firma ve kuruluşlar, toptan akaryakıt gereksinimlerini karşılayacakları, ticari ve endüstriyel satış yapan yer arayışına giriyor.

TOPTAN AKARYAKIT NASIL SATIN ALINIR?

Toptan akaryakıt satın alacağınız yeri belirledikten sonra elbette izlemeniz gereken belli başlı prosödürler mevcut. Bunların hepsini sırasıyla incelemeli ve bilgi sahibi olmalısınız. Belirleyip satın alınacak akaryakıta karar verdikten sonra teslimat; mühürlü bir şekilde kantar fişi ve analiz raporu ile birlikte verilen adrese gönderilir. Pek çok büyük şirket, ülkeminizin dört bir yanına toptan akaryakıt gönderimi yapmaktadır. Bu şekilde motorin, benzin, fuel-oil, kalyak gibi akaryakıt türlerini arzu ettiğiniz şehre ve lokasyona temin edebilirsiniz.

 

Toptan akaryakıt satın alacağınız firmayı seçmek de oldukça önemlidir. Birlikte iş yapacağınız şirketlerin güvenilir olması, işini iyi yapabilmesi ve kaliteli ürün sunuyor olması gerekmektedir. Müşterinin memnuniyetini kazanan firma, böylece Türkiye’nin neresinde olursa olsun tüm şantiye ve tesislere gönderim yapabilir.

TOPTAN AKARYAKIT

AKARYAKIT ÇEŞİTLERİ NEDİR?

Hayatımızın oldukça önemli bir bölümünde yer alan, gizli kahraman diyebileceğimiz akaryakıt, birçok kolaylığı da beraberinde getiriyor. İnsan hayatına katkıda bulunan ve konforlu bir yaşam alanı oluşturmaya yardımcı olan akaryakıtı ise daha yakından tanımalıyız. Akaryakıt nedir? Akaryakıt türleri nelerdir? Gelin, birlikte akaryakıt çeşitlerini inceleyelim…

Araçlarda tercih edilen yakıt türlerin başlıca saymamız gerekirse; dizel, benzin, LPG ve elektrrik diyebiliriz. Arzu eden kişiler; dizel, benzin ve lpg türlerini kendi aralarında değiştirebilirler. Kısaca örnek vermek gerekirse, mesela benzinle çalışan bir araç, istenildiği taktirde LPG’liye çevrilebilir.

DİZEL NEDİR?

Akaryakıt türlerinden biri olan dizel, sıklıkla tercih ediliyor. Eğer dizel ile çalışan bir aracınız varsa benzinle çalışan araçlara göre çok daha ekonomik bir tercih yapmışsınız demektir.

Bu arabalar, benzinli araçlara göre motora daha fazla dönme sağladıkları için hızlanmaları da çabuk olur. Depodan tasarruf edilmesini sağlayan özellik de budur. Tercih edilen yakıt türüne göre aracın performansında değişiklik görülebilir. Örneğin bio-dizel, motorin ya da siyah dizel dizel araçlarda performansı diğerlerine nazaran düşürmektedir.

BENZİNİN ÖZELLİKLERİ

Akaryakıt türleri arasındaki en yüksek verim, benzindedir. Piyasadaki pek çok araç türünün akaryakıtı benzin olduğunda fiyatları daha düşük olmaktadır. Fakat benzinli aracın kilometrede yakmış olduğu yakıt, dizel ve LPG’li araçlara göre daha düşük olmasına rağmen yükselen benzin fiyatları bu durumu dezavantaja çevirir.

AKARYAKIT TÜRLERİ: LPG

Akaryakıt konusunda idareli olmak, bunun için harcayacağı paradan tasarruf etmek isteyenlerin ilk tercihi LPG’li araçlar oluyor. Peki, LPG nedir? LPG, sıvılaştırılmış likit gaz demektir. Performansı diğer akaryakıt çeşitlerine göre düşük de olsa, soğuk hava şartlarında LPG kullanımına geçişte çok daha fazla yakıt da harcansa en düşük fiyatlı akaryakıt türü olarak insanlar tarafından oldukça fazla tercih ediliyor. LPG’de benzinli araçlara nazaran karbon emisyonu da azdır. Bu sebeple birçok firma LPG’li araçları fabrikasında bu şekilde üretmez. Yani genellikle LPG’ler, benzinli ya da dizel araçlara sonrasında taktırılır. Üretim aşamasında LPG’li araç çıkaran çok az firma bulunur.

ELEKTRİK AKARYAKIT MIDIR?

Henüz bu alanda yeni yeni kabul edilip kullanılmaya başlanan elektrikli araçları, önümüzdeki senelerde sıklıkla göreceğiz. Performansı sebebiyle şu an trafikte çok karşılaşmadığımız elektrikli araçlar, kullanıcıların taleplerine cevap verebilmek için sürekli olarak geliştirilmeye devam etmektedir. Hem sessiz çalışması hem çok ucuza uzun yol yapabilmeleri, doğa dostu olup çevreye zarar vermemeleri elektrikli araçların gelecekte büyük yer kaplayacaklarını gösteriyor.