Close
TOPTAN MAZOT

TOPTAN MAZOT

Ham petrolden elde edilen akaryakıtlardan biri olan mazot, dizel araçlarda kulalnılır. Peki, mazot ya da bildiğimiz diğer adı ile motorin nedir? Toptan mazot almanın prosödürü nedir?

Günümüzde hayatımızı kolaylaştıran araçları kullanmamıza olanak sağlayan akaryakıt türlerinden biri de mazottur. Mazot, ham petrolün damıtılması sayesinde elde edilir. Bu damıtılma işlemi aşamalarında 200-300°C kaynama aralığından elde edilen ürün mazottur. Mazot, bu işlem sırasından alınan üçüncü ana ürün olarak bilinir. Mazot da kendi içerisinde üç türe ayrılır. Bu mazot çeşitleri: Nu.1-D numaralı motorin, Nu.2-D numaralı motorin ve Nu.3-D numaralı motorindir.

TOPTAN MAZOT SATIŞI

Toptan mazot alımı yapmak isteyen firmaların öncelikle güvenilir bir şirket bulmaları gereklidir. Bu şekilde ülkemizin dört bir yanına toptan mazot satışı yapan yerler bulabilirler. İnşaat ve şantiyelere, fabrikalara, madenlere, resmi kurum ve kuruluşlara , özel sektör alanlarına kadar tüm akaryakıt çeşitleri toptan bir şekilde ulaştırılabiliyor. Toptan mazot satın alabileceğiniz gibi ihityacınıza göre dizel, kalyak ya d akalorifer yakıtı, fueloil 3, fueloil 4, fueloil 5, fueloil 6, LPG, gaz veya gaz yağı gibi akaryakıt ürünlerini de alabilirsiniz.

MAZOT VE BENZİN ARASINDAKİ FARKLAR NELERDİR?

Mazot ve benzin arasındaki farkı kısaca anlatmak gerekirse; mazotun molekül zinciri uzun, benzinin ise kısadır. Bu yüzden de akaryakıt çeşitlerinden biri olan mazot, benzin gibi hemen alev alıp tutuşmaz. Benzinin yanıyor olması için çok küçük bir kıvılcım kafidir. Fakat oda sıcaklığındaki bir mazotun yanması kibritle dahi mümkün olmaz. Tutuşması için yüksek bir sıcaklık ya da basınç yeterli olur. Bu da sıcaklık değeri de neredeyse 400 oC’dir.

Diğer özelliklerine gelecek olursak; mazotun yapısı benzinden daha yoğundur. Kısaca örneklendirmek gerekirse, mesela bir litre mazot, bir litre benzinden yapısı sebebiyle daha ağırdır. Diğer yandan mazot sudan daha az yoğun, sudan daha hafiftir. Bu özellik sayesinde de mazot ve su birleştirildiğinde mazot hafif olduğu için üstte, su ise altta kalır.  Ayrıca mazotun rafineri işlemleri benzine göre basittir. Bu sebeple fiyatı da daha ucuzdur. Yani mazotlu hareket eden dizel araçların yakıt harcaması, benzinli araçlara göre daha azdır.

SETAN SAYISI NEDİR, NASIL ÖLÇÜLÜR?

Mazot, diğer akaryakıt türlerine göre daha fazla sıcaklık ve basınç ortamında yandığı için dizel motorların sıkıştırma oranı daha yüksektir. Bu noktada mazotun kalitesini, verimi belirleyen şey, setan sayısıdır. Saten sayısını da kısaca mazotun kendiliğinden tutuşma oranını belirleyen etmen olarak tanımlayabiliriz. Peki, setan sayısı nasıl ölçülür? Bunun için izlenecek yol çok basit… Mazotun içinde yer alan alfa-metilnaftelen bileşeninin oransal değeri, bizlere setan sayısını verir.

Setan sayısının önemini ise şu şekilde açıklayabiliriz: Mazotun setan sayı değeri arttıkça kendiliğinden bir şekilde yanma olanağı da artar. Bu şekilde sıkıştırma zamanında hızlı yanarak vuruntulu çalışmaya sebebiyet verir. Eğer setan sayısı azalırsa, mazotun tutuşma eğilimi düşer. Dizel motor araçlarda mazottaki setan sayısının 80 gibi yüksek ve 20 gibi düşük olması arzu edilmez. Sıkıştırma sonucunda ideal mazot setan sayısı ortalama 50 olarak bilinir. En düşük setan sayısı 40 olarak kabul edilebilir. Aracı üreten firmanın istediği tür mazot kullanılması oldukça mühimdir. Belirtilen mazot türü kullanılmazsa, araç motoru büyük zararlar görebilir.